Rozprawka na temat kto ma racje kreon czy antygona

Pobierz

"Antygona" Sofoklesa jest przykładem uniwersalnej tragedii antycznej opartej na konflikcie dwóch racji, z których ostatecznie żadna nie wygrywa.. Jest wiele za i przeciw, jednak będę po stronie Antygony, która zaimponowała mi swoją godną postawą.. Kreon i Antygona to główne postaci literackie, które występują w antycznej tragedii Sofoklesa pt. "Antygona".. Oboje chcieli dobrze i kierowali się swoimi uczuciami i rozumem.. Nikt z nas nie chciałby być porzuconym i zapomnianym.. Nie .Antygona uznaje taką postawę za maskowane tchórzostwo.. Spór ten później przerodzi się w prawdziwą walkę i zakończy się tragedią.. Sprawdźmy więc, kto ma rację.. Antygona popełniła samobójstwo, a Kreon stracił bliskich i chęć do życia.Racje miał Kreon, czy Antygona?. Chór starców to głos doradczy, ale nie decydujący.. Kreon sądzi, że bogowie również potępią duszę Polinika.Swoje rozważania zakończę argumentem iż Kreon nie chciał utracić swojego autorytetu wśród ludu, ponieważ mogłoby to spowodować bunt i anarchie.. Kto ma rację?. W starożytnej tragedii jest to element, który stanowi istotę akcji dramatu.. Antygona była pewna swoich racji i podejmowanych decyzji.Należy zaznaczyć, że Antygona złamała zakaz Kreona przez wzgląd na miłość do swojego brata.. Z moich powyższych rozważań wynika, że i Antygona i Kreona mają rację.. Konflikt ten zaistniał, gdyż Kreon wydał zakaz grzebania zwłok brata Antygony, Polinejka, który wraz z obcym wojskiem napadł na Teby, aby odebrać władzę swemu bratu Eteoklesowi.Kto miał racje Antygona czy Kreon - rozprawka na max ocene 3 :P. Włącz zaawansowany edytor..

- rozprawka +4 głosów.

zależy od punktu widzenia.Antygona reprezentowałą prawo moralne, boskie, które nakazywało pochować jej brata, po za tym była jego siostrą, natomiast Kreon był reprezentantem państwa, mógł oszczędzić antygone i narazić się ludowi, który przeciez chce równego traktowania zarówno zwykłych ludzi jak i ludzi z rodu królewskiego.Plik rozprawka kto ma racje antygona czy kreon.txt na koncie użytkownika baleek • Data dodania: 25 mar 2016 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.antygona czy kreon .. (ja jestem Kreonem) Ismena czy Antygona?. Kreon, jest królem Teb.. Władzę objął po śmierci Polinejkesa i Eteoklesa, braci Antygony.. 2011-01-20 Czytając dramat Sofoklesa, zastanawiałem się, kto ma rację.. Wprowadził także dekoracje i postacie kobiece, odgrywane jednak przez mężczyzn.Na zadanie domowe dostałem pracę, pt., Kto miał rację Antygona, czy Kreon?. - rozprawka zadanie dodane 5 października 2010 w Język polski przez użytkownika Tomiko15 ( -570 ) [Szkoła podstawowa] antygonaCzy można za to karać?. Wiedziała bowiem, że Polinejkes będzie sądzony przez bogów, którzy są sędziami najwyższymi i ostatecznie to oni mogą ukarać go za złe czyny.Temat: O konflikcie sprzecznych racji w ,,Antygonie" Sofoklesa - pracujemy metodą debaty Korez..

Argumenty dla kreona ... odpowiedzieć na Twoje zadanie.

Zakazuje pogrzebać ciała Polinika, traktuje to jako zdradę, złamanie prawa, które wprowadził.I Antygona i Kreon mają "swoje racje".. ".Antygona Kto jest autorem Antygony.. Kreon przyłapał Antygonę na gorącym uczynku, gdy grzebała zwłoki brata.Wydaje się, że można mu zaprzeczyć.. Kreon za nic miał argumenty Antygony: Antygona: Czcić swe rodzeństwo nie przynosi wstydu.. 3,071 wizyt.. Na końcu rozprawki - przejście do tezy • Przytoczone przeze mnie przykłady pokazują, że (ktoś) nie miał racji.. Sofokles.Był to jeden z trzech, obok Ajschylosa i Eurypidesa, wielkich tragików greckich.. Wydał swój nakaz po to, by rozróżnić obu zmarłych braci: zdrajcy Polinejkesa i obrońcę miasta Eteoklesa.. Moim zdaniem wyciągając wnioski z tych argumentów, można już z łatwością stwierdzić, że w tym sporze nie ma wygranych.. Porusza problemy władzy, konfliktu między prawami niepisanymi a prawem, konfliktu między dobrem ogółu a dobrem jednostki.Kreon jest królem a król musi pilnować porządku w kraju, bo inaczej zapanuje chaos i anarchia.. Uważam bowiem, że każdy człowiek bez względu na pochodzenie zasługuje na godny pochówek.. W starożytnej Grecji istniały dwa prawa: boskie, ustanowione przez bogów i ludzkie, które .Nie zdecydowała się na bunt przeciw Bogu, wybrała mniejsze według niej zło, łamiąc prawo ludzkie, ustanowione przez Kreona, za co została skazana na śmierć..

Przemawiają przez niego racje rozumu: winny musi ponieść konsekwencje.

Kreon jako władca państwa stojący na straży ustanowionych przez siebie prac, kieruje się poczuciem odpowiedzialności i sprawiedliwości.. Nie ma odwagi bronić przy nim praw boskich.Racje miał Kreon, czy Antygona?. Antygona złamała prawo a więc musi zostać ukarana.. Kreon postawił dobro ogółu ponad dobrem jednostki.. Wreszcie chór uznaje go za pana życia i śmierci, któremu obywatele mają być posłuszni.. Uważam, że w tym antycznym sporze ciężko jest przyznać rację którejkolwiek ze stron.. Mimo tego, postanowił wydać rozkaz pochowania Polineikesa.. Oby dwoje też srogo zapłacili za swoje czyny.Kreon nie potrafił zrozumieć jej racji, bo kieruje się wyłącznie rozumem.. 2010-10-14 15:48:57Pochowanie brata antygony-rozprawka.. zależy od punktu widzenia.Antygona reprezentowałą prawo moralne, boskie, które nakazywało pochować jej brata, po za tym była jego siostrą, natomiast Kreon był reprezentantem państwa, mógł oszczędzić antygone i narazić się ludowi, który przeciez chce równego traktowania zarówno zwykłych ludzi jak i ludzi z rodu królewskiego.. Sofokles twórca Antygony w swoim dziele przedstawił konflikt dwóch stron: praw boskich z prawami ustanowionymi przez ludzi.. Świat prawd boskich, który tak dobrze rozumiała Antygona jest w Kreonie głęboko ukryty.W tragedii Sofolkesa " Antygona ", poznajemy bohaterów Kreona i Antygonę, którzy są powiązani ze sobą tzw. konfliktem tragicznym..

Kto z nich miał racje ja taki miałam na sprawdzianie ;pAntygona nie bała się śmierci z rozkazu władcy.

Najlepsza odpowiedź wybrana przez autora pytania.. 2009-09-17 19:38:10 Jakimi wartościami kierowali się w swoim postępowaniu Kreon i Antygona ?. Hajmon czy Kreon?. • Okazuje się, że więcej argumentów przemawia za tezą… • Powyższe argumenty każą mi zaprzeczyć postawionej na początku hipotezie.Rozprawka na temat kto ma racje kreon czy antygona 17 października 2020 23:47 Ściągi Rozprawka .Mógłby mi ktoś napisać rozprawkę o hipotezie "Kto miał racje, Kreon czy Antygona?. Władca oburza się i nie przyznaje mu racji.. Uważam, że rację w sporze miała Antygona.. Antygona i Kreon ponoszą klęskę.. Dwie z tych osób miały zgromadzić argumenty przemawiające za racjami Antygony, pozostałe dwie - argumenty przemawiające za racjami Kreona.Plik rozprawka na temat kto mial racje antygona czy kreon.pdf na koncie użytkownika devireddymahesh121 • Data dodania: 12 mar 2015 Zarejestruj się na stronie, odpowiadaj innym zadającym, zbieraj punkty, uczestnicz w rankingu, pamiętaj .Przydatność 65% Kto ma Racje Kreon czy Antygona.. Antygona czy Kreon?. Moim zdaniem nie postąpił jednak słusznie.Na samym początku "Antygony" dowiadujemy się o narastającym konflikcie, trwającym pomiędzy Antygoną a Kreonem.. Kreon był władcą Teb, objął władzę po śmierci Eteoklesa.. Sugeruje Kreonowi niewłaściwość zakazu.. Występując przeciwko królowi nie chciała być buntowniczką lecz siostrą pogrążoną w żałobie i smutku.. Przeciwnie, cieszyła się na myśl o tym, że po śmierci trafi na Pola Elizejskie i połączy się z bratem, a także zdobędzie nieśmiertelną sławę.. Żył w latach 496-406 p.n.e. Jego główną zasługą dla teatru było wprowadzenie na scenę trzeciego aktora.. Pamiętaj - nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi.. Antygona czy Kreon.. Król Teb reprezentuje swoim postępowaniem prawa ludzkie - są one dla niego rzeczą najważniejszą, a zdrada ojczyzny najgorszą zbrodnią.Sofokles: Antygona ; Ewentualne rekwizyty ; V. .. Kto miał rację ?. UWAGA: na poprzedniej lekcji zgłosili się ochotnicy - cztery osoby, które w domu musiały zebrać wszystkie informacje na temat Antygony i Kreona.. Dlatego zostaje zamurowana w lochu..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt